KUDEP SINAVI

KUDEP SINAVI

KUDEP Sınavı, öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır. Kültürlerarası Değişim Programları, ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin bir ay, bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca yurtdışında eğitim almalarını sağlayan programlardır.

Günümüzde her yıl binlerce öğrenci bu programlara katılmakta ve anadili düzeyinde yabancı dil öğrenerek, farklı kültürden insanlarla bir arada olma ve tam bir özgüvenle eğitimini tamamlama başarısıyla ülkemize dönmekte ve eğitimlerine yıl kaybı yaşamadan devam etmektedirler.

Değişim programına dâhil olmak isteyen ortaöğretim ve lise öğrencileri öncelikle KUDEP sınavına girmek zorundadır. Sınav, öğrencinin farklı alanlarda İngilizceyi kullanma düzeylerini ortaya koymakta ve öğrencinin programa kabul aşamasında yol gösterici olmaktadır. Öğrencilerin almış oldukları sınav sonucuna göre gidebilecekleri ülkeler değişmektedir.

KUDEP sınavı Test Hizmetleri bünyesinde düzenlenmekte ve her yıl yüzlerce öğrencinin bu programdan yararlanmasına aracılık etmektedir. 8. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrencilerinin katılabildiği bu sınav listening (dinleme) ve reading (okuma) kısımlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin dinleme, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi konusunda kendilerini geliştirmeleri, sınavda başarılı olmalarını garantileyecektir.

 

KUDEP MÜLAKATLARINDA SORULMUŞ SORULAR

Kültürlerarası eğitim programlarına katılmak, yurtdışındaki eğitim sisteminin bir parçası olmak isteyenler için en büyük fırsatlardan biri KUDEP Sınavı’dır. Bu sınavı geçmek, değişim programlarından birine katılmak, öğrencilerin ileriye dönük akademik gelişiminde yepyeni bir serüven anlamına geliyor. KUDEP Sınavı’nın en önemli aşaması olan mülakatlar, ilk bakışta zorlayıcı görünse de konuda uzman ve birikim sahibi ellerde çok rahat aşılabiliyor. KUDEP Sınavı mülakatlarında sorulmuş soruları önceden bilen öğrenci, kendisini neyin beklediğini; nelere hazırlıklı olması gerektiğini de kavramış olacağı için süreç kolay hale geliyor.

KUDEP mülakatı soruları speaking ve listening (konuşma ve yazma) yeteneklerinin tespit edilmesine olanak verecek şekilde hazırlanır. Böylece öğrencilerin salt ders bilgisi değil, kendini ifade etmesi, gittiği ülkede karşılaşacağı durumlardaki yetkinliği ölçülür. Bir dilin olanaklarına hakim olmanın onu akademik bilgiyle kullanmakla sınırlı olmadığını, çok yönlü bir beceri beklendiğini vurgulayan sınavlar Test Hizmetleri’nin uzun yıllara dayanan tecrübesiyle yapılmakta; öncesinde de öğrenciye destek veren eğitim ve danışmanlıkları içermektedir. Sınava hazırlık sürecinin en az sınavın kendisi kadar önemli olduğunu, bu nedenle böyle bir aşamada gerekli uzman desteğinin gerekliliğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

KUDEP Sınavı mülakatında sorulmuş sorular, İngilizce gerçekleşmiş ve öğrencinin algı ve tepkisini, hayat görüşünü, ideallerini ortaya çıkarmak üzere hazırlanmış sorulardır. Söz gelimi,

 • Kültürlerarası Değişim Programını tercih eden bir öğrencide olması gereken 3 özellik nedir?
 • Sizde olması gerektiğini düşündüğünüz, istediğiniz özellikten bahseder misiniz?
 • En son okuduğunuz kitap hangisidir?
 • Bu kitapta sizi en fazla etkileyen bölüm, paragraf nedir? Neden etkilendiğinizi açıklar mısınız?
 • Bu kitabın size neler kattığını düşünüyorsunuz?
 • Peki bu yazarın başka kitapları var mı? Hangileri?
 • Gitmek istediğiniz ülke hakkında dikkatinizi çeken 5 özellik nedir?
 • Ne amaçla Kültürlerarası Değişim Programını tercih ettiniz?
 • Bu programın size neler katacağını düşünüyorsunuz?

Bu sorular kişisel yatkınlık ve genel kültürü kapsadığı gibi, öğrencinin kendini nasıl ifade ettiğini de değerlendirmeye almak üzere tasarlanır. Öğrencinin böyle bir programla hayatına ne şekilde yön vermek istediği, gelecek tasarıları dile olan hakimiyetiyle birlikte ölçülür. KUDEP mülakatlarında sorulmuş sorular genel anlamda zorlayıcı gibi görünse de bu zorluk derecesi öğrencinin kendini geliştirmesi, iyi bir yol gösterene sahip olmasıyla ilişkilidir. Deneyimli ve bilinçli bir danışmanlık hizmetiyle hem dilde, hem de genel gelişimde büyük avantaj elde edebilecek olan öğrenciye uluslararası hedeflerin yolu açık olacaktır.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Prometric Sınavı Başvuru Formu


  Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt