SAT – SCHOLASTIC APTITUDE TEST

SAT – SCHOLASTIC APTITUDE TEST

SAT Scholastic Aptitude Test, özellikle Amerika ve Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen Amerikalı ve yabancı öğrencilerin Sayısal, Sözel ve Yazma becerilerini ölçümleyen ve College Board tarafından yürütülen bir başvuru sınavıdır. Üniversiteye girişlerde kriter olarak aranan eleştirel okuma, yazma-kompozisyon ve matematik-geometri alanlarında öğrencilerin bilgi seviyesinin yanı sıra yorum yapabilme yeteneklerini tespit eder. SAT sınavı öğrencilerin üniversitede ve akademik hayatlarında gereksinim duyacakları yetenek ve donanımlara sahip olup olmadıklarını ortaya koymalarını bekleyen bir sınavdır.

SAT1 (Resasoning Test) ve SAT2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur:

SAT 1

  • “Mathematics” (Matematik – Geometri),
  • “Critical Reading” (İngilizce sözel/eleştirel okuma),
  • “Writing” (Kompozisyon) olmak üzere 3 bölümden oluşur.

Her testin skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

Amerikan üniversitelerine başvurulurda SAT 1 sınavının 3 bölümünün de sonucu dikkate alınır.

SAT 2 “Subject Test” ise 1 saatlik bir testtir. Soruların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu test, öğrencinin özel olarak herhangi bir akademik konu üzerindeki donanımını ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200 ile 800 arasında değişmektedir.

SAT 2 testinin başlıca konuları İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca, Çince’dir. Pek çok Amerikan Üniversitesi SAT testlerinin en az birisini, daha prestijli üniversiteler ise her ikisini birden isteyebilirler.

Sınavın geçerlilik süresi 2 yıldır. Sınav sonuçları sınavdan 4-5 hafta sonra açıklanır. Sınav sonrası testhizmetleri.com’dan sonuçları takip edebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

SAT Sınavı Başvuru Formu


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt