KUDEP

KUDEP® öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır.

SINAV TANIMI VE İÇERİĞİ

KUDEP® öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır. Kültürlerarası Değişim Programları, ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin bir ay, bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca yurtdışında eğitim almalarını sağlayan programlardır.
KUDEP® sınavı Test Hizmetleri bünyesinde düzenlenmekte ve her yıl yüzlerce öğrencinin bu programdan yararlanmasına aracılık etmektedir. 8. sınıftan itibaren 12. sınıf dahil tüm ortaöğretim öğrencilerinin katılabildiği bu sınav listening (dinleme) ve reading (okuma) kısımlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin dinlediğini, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi konusunda kendilerini geliştirmeleri, sınavda başarılı olmalarını garantileyecektir.

  • Sınav 50 Listening Comprehension ve 50 Reading Comprehension olmak üzere toplam 100 sorudan oluşmaktadır.
  • Sınav süresi 60 dakikadır.
  • Sınav ağırlıklı ortalama 64 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

SINAV SIRASINDA

  • Yanınızda kimlik (nüfus cüzdanı ya da pasaport), kurşun kalem ve silgi bulunmalıdır.
  • Kimlik bilgileriniz arasında T.C. kimlik numaranızın bulunduğundan emin olmalısınız.
  • Sınav ücretini ödediğinizi belgeleyen dekont yanınızda bulunmalıdır.

SINAV SONRASI

KUDEP® sınavı ile dinlediğini ve okuduğunu anlama becerisini ölçtükten sonra öğrenciler İngilizce mülakata alınmakta ve hem programa katılma istekleri hem de kendilerini ifade güçleri ölçülmektedir. Sürecin devamında akademik, kişisel ve sosyal değerlendirmeler uzman danışmalar tarafından yapılmaktadır. Tüm adımların olumlu tamamlanmasının ardından öğrencinin uluslararası eğitim programlarına kabul süreci başlamaktadır.

Süre

60 dk.

Dil:

İngilizce

Kimler Katılabilir?

8.-12. sınıf arası tüm öğrenciler

Sıkça Sorulan Sorular

KUDEP Sınavı Nedir?

KUDEP, MEB içinde kurulmuş olan Kültürlerarası Değişim Programları Komisyonudur. KUDEP Sınavı ise, öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır. Kültürlerarası Değişim Programları, ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin bir ay, bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca yurtdışında eğitim almalarını sağlayan programlardır. Günümüzde her yıl binlerce öğrenci bu programlara katılmakta ve anadili düzeyinde yabancı dil öğrenerek, farklı kültürden insanlarla bir arada olma ve tam bir özgüvenle eğitimini tamamlama başarısıyla ülkemize dönmekte ve eğitimlerine yıl kaybı yaşamadan devam etmektedirler.

Değişim programına dâhil olan her öğrenci, öncelikle KUDEP sınavına girmek zorundadır. Sınav, öğrencinin farklı alanlarda İngilizceyi kullanma düzeylerini ortaya koymakta ve öğrencinin programa kabul aşamasında yol gösterici olmaktadır. Öğrencilerin almış oldukları sınav sonucuna göre gidebilecekleri ülkeler değişmektedir.

KUDEP Sınavına Kimler Katılabilir?

KUDEP sınavına 8.-12. sınıf arası tüm öğrenciler katılabilir.

KUDEP Sınavının Başvuru Koşulları Nelerdir?
  • 8. sınıf veya lise öğrencisi olmak
  • Temel seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak
  • Değişim programlarına katılmayı istemek
KUDEP Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

Sınavlar bölümünden online başvuru yapmanız gerekmektedir.

KUDEP'te başarılı olmak için ne yapabilirim?

Sınav, listening (dinleme) ve reading (okuma) kısımlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin dinleme, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi konusunda kendilerini geliştirmeleri tavsiye edilir.

KUDEP Sınav Sonuçları Ne Zaman ve Nereden Açıklanır?

Her ilde yapılan sınavın sonuçları belli olduğu zaman, öğrenci ve velilere bir skor raporu eşliğinde teslim edilmektedir. Her ilin sınav sonuçlarının belli olması yaklaşık olarak 7-10 gün arası sürmektedir. Bu süre belli koşullar altında değişebilir.

KUDEP Sınavı Örnek Sorular

Refer to the following passage for questions 1 through 4. When using a metal file, always remember to bear down on the forward stroke only. On the return stroke, lift the file clear of the surface to avoid dulling the instrument’s teeth. Only when working on very soft metals is it advisable to drag the file’s teeth slightly on the return stroke. This helps clear out metal pieces from between the teeth. It is best to bear down just hard enough to keep the file cutting at all times. Too little pressure uses only the tips of the teeth, while too much pressure can chip the teeth. Move the file in straight lines across the surface. Use a vise to grip the work so that your hands are free to hold the file. Protect your hands by equipping the file with a handle. Buy a wooden handle and install it by inserting the pointed end of the file into the handle hole.


1. These directions show you how to…

 

A. Work with a hammer.B. Use a file.C. Polish a file.D. Oil a vise.E. Repair shop tools.

 

2. When using a file…

 

A. Always bear down on the return stroke.B. Move it in a circle.C. Remove the handle.D. Press down on the forward stroke.E. Wear protective gloves.

 

3. When working on soft metals, you can…

 

A. Remove the handle.B. Clear metal pieces from the teeth.C. Bear down very hard on the return stroke.D. File in circles.E. Strengthen them with added wood.

 

4. Protect your hands by…

 

A. Dulling the teeth.B. Dragging the teeth on the backstroke.C. Using a vise.D. Installing a handle.E. Wearing safety gloves.

 

PARK WILDLIFE Sequoia and Kings Canyon National Parks support a wide diversity of animal species, reflecting the range in elevation, climate, and habitat variety there. Over 260 native vertebrate species are in the parks; numerous additional species may be present but have not been confirmed. Of the native vertebrates, five species are extirpated (or extinct), and over 150 are rare or uncommon. There have been some studies of invertebrates in the area, but there is not enough information to know how many species occur specifically in the parks. Many of the parks’ caves contain invertebrates, some of which exist only in one cave and are known nowhere else in the world. In the foothills, where summers are hot and dry and winters are mild, plant life is largely chaparral on the lower slopes, with blue oak and California buckeye in the valleys and on higher slopes. A number of animals live in this area year-round; some breed here, while others winter here. Local species include the gray fox, bobcat, striped and spotted skunks, black bear, wood rat, pocket gopher, white-footed mouse, California quail, scrub jay, lesser goldfinch, wrentit, acorn woodpecker, gopher snake, California king snake, striped racer, western whiptail lizard, and the California newt.

What was the author’s purpose in writing this passage?

 

A. To entertain the reader.B. To bore the reader.C. To persuade the reader.D. To inform the reader.E. To humor the reader.
Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt