GMAT

Graduate Management Admission Council (GMAC) ® tarafından yönlendirilen ve TOEFL sınavlarının da yaratıcısı olan ETS (Educational Testing Service) tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır.

Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yönlendirilen ve TOEFL sınavlarının da yaratıcısı olan ETS (Educational Testing Service) tarafından gerçekleştirilen GMAT sınavı, Amerika, Kanada ya da Türkiye’de İngilizce eğitim veren kurumlarda MBA (İşletme Yüksek Lisansı) ve doktora yapmak isteyen adaylar tarafından alınması beklenen bir sınavdır. İşletme ve yönetim gibi alanlarda gerekli olan sözel, sayısal ve analitik düşünme becerilerinin ölçüldüğü sınava aynı ay içinde iki kez olmamak koşuluyla istediğiniz kadar girmeniz mümkündür.

Sınav bilgisayar ortamında gerçekleştirilir ve çoktan seçmeli soruların yer aldığı Sayısal (Quantitative – 37 soru), Sözel (Verbal – 41 soru), Muhakeme (Integrated Reasoning – 12 soru) ve yazılı olarak ifade edilen Kompozisyon (Analytical Writing Assessment) bölümü olmak üzere toplam dört bölümden oluşur.

Puan değeri 200 ile 800 arasında değişen sınav molalarla birlikte toplamda yaklaşık dört saat sürer. Başarılı kabul edilebilecek minimum skor verilememekle birlikte, okulların kabul ettiği yeterlilik aralığına bakıldığında 600-800 arası skorların kabul gördüğü söylenebilir.

Sınava bir yıl boyunca beş kez girilebilir ve bir sınavın geçerlilik süresi beş yıldır. Günümüzde yalnızca işletme ve yönetim alanında yüksek lisans programı sunan üniversiteler değil, özel sektörde eleman alımı yapan şirketler tarafından da geçerliliği kabul edilir.

Süre

60 dk.

Dil:

İngilizce

Kimler Katılabilir?

Lisansüstü eğitim almak isteyen herkes.

Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt