ELTiS® YURTDIŞINDAKİ LİSELERLE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIYOR

ELTiS® YURTDIŞINDAKİ LİSELERLE ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIYOR

Kanada, İngiltere, Amerika ve Avrupa ülkeleri yurtdışında eğitim akla geldiğinde ilk düşünülen ülkelerdir. Anadilin İngilizce olarak temellenmesi ve akademik yaklaşımların yanında kültürel ve sanatsal oluşumların yüksek oranda etkili olması söz konusu ülkelerin tercih edilme oranlarını oldukça yükseltmektedir.
Türkiye’de artan özel okul talebi ve gelişen teknolojinin ülkeler arasındaki sınırları ortadan kaldırması üniversitede yurtdışında eğitim alma arzusunu üniversiteden liseye indirgemektedir. Yurtdışında lise eğitimi değişim programları ve liseyi bütün olarak yurtdışında okumak zemininde iki bölümde karşımıza çıkmaktadır. Bu programlardan hangisi tercih edilirse edilsin üniversiteye geçişte önemli bir ayrıcalık sunacağı kesindir. Zira yurtdışında lise okumak güçlü bir portföyü oluşturulmasını sağlarken, üniversiteler tarafından tercih edilmenizi de kültüre olan hakimiyetini, eğitim sistemini tanımanız ve daha önce eğitim atmosferine uyum sağlamış olmanız etmenlerini göz önünde bulundurarak kolaylaştıracaktır. Tam da bu nedenle gitmek için seçilen ülke hem lise hem de üniversite eğitimi almaya uygun bir yer olarak belirlenmeli ve buradaki uyum süreci özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.
Lise eğitimini yurtdışında sürdürecek olan öğrenci hem düşünsel yapı hem de yaşam biçimi olarak içerisine gireceği sürece ve arasına katılacağı topluma hazır olmalıdır. Ayrılan bütçe konaklama, uçak bileti ve kişisel giderlere uygun olarak belirlenmelidir. Öğrencinin İngilizce seviyesi en az B1 seviyesinde olmalıdır.
Peki İngilizce seviyenizi nasıl ortaya koyacaksınız? Test Hizmetleri 20 yılı aşkın uzmanlığıyla dil yetilerinizi anlama ve yorumlama bilginiz üzerinden ELTiS® sınavı ile belirlemektedir. ELTiS® sınavı kapsamında gösterilen performans dil ve ifade kullanım becerisini sergilemektedir. ELTiS® le yurtdışında lise okumanın ilk adımını atabilirsiniz. Böylelikle lise eğitimini tamamladığınızda elinize geçen en büyük fırsatlardan biri olan üniversiteye devam durumunu kullanabilir hatta eğitim geçmişinizden ileri gelen olanaklarla burs da alabilirsiniz.
Günümüzde dünyanın en iyi üniversitelerini bünyesinde barındıran Amerika ve İngiltere gibi ülkeler öğrencilere hatırı sayılır burslar sunmaktadır. Bunun yanında İtalya, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere kolaylık sağlamaktadır. Yurtdışı burslarına başvururken lise diploması, akademik not ortalaması, TOEFL ya da IELTS gibi bir dil sertifikası sonucu gerekmektedir. Ancak liseyi aynı ülkede okumanız dil şartı aranmaması durumunu da doğurabilmektedir. Bu noktada aynı ülkedeki bir liseden aldığınız diploma oldukça büyük farklar yaratmaktadır.
Burs imkanı sağlayan bazı üniversitelerden bahsetmek gerekirse;

Bristol Üniversitesi
1876’dan bu yana faaliyetlerini devam ettiren üniversite, edebiyat, mühendislik, tıp, sosyal bilimler ve hukuk fakülteleriyle ön plana çıkmaktadır. Uluslararası öğrencilere lisans bursları sunan 13 Nobel Ödüllü üniversite, not ortalaması yüksek olan öğrencilerin giderlerinin tamamını ya da büyük bir kısmını karşılamaktadır.
Arizona Üniversitesi
1885 yılından beri faaliyetlerine devam eden üniversite her yıl araştırma çalışmaların-a 600 milyon dolar ayırmaktadır. Üniversite akademik not ortalaması ve sınav sonuç değerlendirmelerine göre burs vermektedir.

Alberta Üniversitesi
Kanada, Alberta Üniversitesi 1908 yılında kurulduğu andan itibaren hukuk, mühendislik, eczacılık ve tıp alanlarıyla öne çıkmıştır. Öğrencilere her yıl 28 milyon Kanada dolarını kapsayan fon sağlayan kurum, üniversiteye kabul alan öğrencilere ve sporla ilgilenenlere burs vermektedir.
Utrecht Üniversitesi
1636 yılında kurulmuş olan 12 Nobel ödüllü Utrecht Üniversitesi araştırma olanaklarıyla 1 ya da 2 yıllık burs imkanları sunmaktadır. Söz konusu burs 11.000€ değerindedir.

Leave a comment

Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt