Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’da Lise Eğitimi

Globalleşen dünya ve kalkan sınırlarla birlikte artık yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin seçenekleri en üst seviyeye çıkmış durumdadır. Bununla beraber, yurtdışında eğitimin ilk göz ağrısı olan Amerika hala popülaritesini korumakta ve tüm dünyadan öğrencilerin ilk tercihi olmaya devam etmektedir.

Bu popülariteyi açıklamak ve anlamlandırmak için eğitimle ilgili ya da ilgisiz sayısız neden gösterilebilir. Biz bu noktada eğitime odaklanarak devam edersek, akla ilk gelen faktörler; Amerika’da lise eğitimi ücretlerinin Türkiye’deki özel okul ücretlerinden çok da farklı olmaması, bir dönem ya da bir akademik yılı Amerika okullarında okuyarak Türkiye’ye sene kaybı yaşamadan MEB denkliğiyle dönme imkânı, Amerika’daki liselerin neredeyse tüm alanlarda dünyanın en iyi müfredatlarını sunması, Amerika eğitim sisteminin öğrencileri sportif anlamda da desteklemesi ve cesaretlendirmesi, gençleri sosyal açıdan güçlü bireyler olarak yetiştirmesi, burs imkânları ve lise eğitimi sonrasında Amerikan üniversitelerinde okuma imkânı olarak sayılabilir.

Daha düşük bütçelerle lise değişim programları

Çok daha fazla ailenin çocuklarını eğitim almak üzere gönderdiği Amerika’da lise programları, Amerika’da lise ve Amerika’da lise değişim programları olarak kabaca iki grupta incelenebilir. İlk seçenekte lise eğitiminin bir bölümünü ya da tamamını seçilen okulda tamamlamak mümkünken; değişim programlarında ise daha düşük bütçelerle bir dönem ya da bir akademik yılı Amerika’da eğitim alarak geçirmek olasıdır. Yukarıda da belirtildiği üzere; bu programa katılan öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde bir üst sınıftan, MEB denkliği sayesinde sene kaybına uğramadan eğitimlerine devam edebilirler.

Hemen hemen her ülkede üniversite kabul olanağı

8. sınıftan itibaren istenilen yıl veya dönemde dâhil olunabilen Amerika`da lise eğitimi, bizde olduğu gibi 4 senedir ve çok sayıda devlet liseleri ve özel yatılı liseleri seçenekleri bulunur ve bunlar çok büyük oranda yüksek eğitim kalitesine sahiptir. Bu liselerden mezun olan öğrenciler, Amerika da dâhil olmak üzere dünyanın hemen hemen her ülkesinde üniversiteye kabul edilme şansına erişirler.

Henüz lisedeyken seçilecek üniversite bölümüne uygun ders alma şansı

Amerika’da lise eğitimi almanın avantajlarından biri de; istenilen bölüme göre (mühendislik, iktisadi idari bilimler, sosyal, fen, edebiyat gibi) alan tercihi yapma imkânı tanımasıdır. Bu doğrultuda, eğitim hayatlarını liseyi tamamladıktan sonra yine Amerika’da sürdürmek isteyen öğrenciler, lise eğitimleri sırasında aldıkları dersleri üniversitede okumak istedikleri bölümlere uygun olarak seçebilirler.

Amerika’da eğitimin en büyük artısı: Amerikan üniversitelerine giriş

Avantajları hakkında birçok not düşülebilmekle birlikte, Amerika’da lise eğitimi almanın en önemli artılarından biri şüphesiz ki, herkesin hayalinde olan ve parlak bir geleceğin kapılarını açan Amerikan üniversitelerine kabulü çok büyük ölçüde kolaylaştırmasıdır. Doğaldır ki, lise eğitimini Amerika’da alan öğrenciler hem dil yetenekleri anlamında hem de Amerikan eğitim sistemine ve yaşam tarzına uyum anlamında büyük bir mesafe kaydederler. Genel eğitim altyapısını Amerika’da alan ve henüz lise yıllarında üniversite kampüslerini ziyaret ederek okul yetkililerine kendilerini tanıtma fırsatını bulan gençler, akademik kariyerlerinde karşılaşabilecekleri birçok problemi daha ortaya çıkmadan hayatlarından çıkarmış olurlar.

Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri

Amerika’da lise okuma fiyatları ve yine Amerika’da lise okumak için gerekenler, Amerika öğrenci değişim programı ile lise eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimize ve velilerimize Test Hizmetleri’nin uzman danışmanları tarafından sunulmaktadır.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt