Almanya’da Lise Eğitimi

Almanya’da Lise Eğitimi

Tam 9 ülkeyle sınırı bulunan Almanya, kültürel ve tarihi bağlarımız nedeniyle bizlerin de çok yakından tanıdığı bir ülkedir. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisine sahip Almanya, neredeyse %100’e ulaşan okuryazar nüfusuyla Avrupa’nın en yüksek eğitim seviyesine sahip ülkelerinden biri olma özelliğini taşır.

Çağdaş tekniklerle desteklenen eğitim sistemi

9 yıl eğitimin zorunlu olduğu Almanya, bilim ve teknoloji gibi alanlardaki liderliklerini bu yüksek eğitim seviyesine borçludur. Çağdaş tekniklerle desteklenen Almanya’da lise eğitim sistemi ise, yabancı öğrenciler, yani Almanya öğrenci değişim programı ile Almanya’da lise okumak isteyenler için yeniliklerin ve bilimsel gelişmelerin bire bir aktarıldığı Alman müfredatını takip etmek gibi özel bir deneyim sunar.

“Hauptschule”, “Realschule” ve “Gymnasium”

Almanya’da eğitim sistemi ülkemizdeki eğitim sistemine oranla bazı farklılıklar gösterir. Grundschule denen dört yıllık “Temel Okul” sürecinin ardından, öğrenci başarı durumuna göre bir sonraki okulunu seçer. Almanya’da ortaokul ve lise eğitimi için “Hauptschule”, “Realschule” ve “Gymnasium” olmak üzere üç farklı okul vardır ki, bunlar öğrencilerin akademik başarı düzeylerine göre kabul edildikleri okulları ifade eder(Bununla beraber, bazı eyaletlerde “Gesamtschule” denen tek bir okul vardır).

Almanya’ya lise eğitimi almak için bu ülkeye giden öğrenciler, dil seviyesinin yanı sıra, bu üç okul tipi içinde akademik başarı oranının en yüksek olduğu Gymnasium’a devam edebilecek bir akademik seviyede olmalıdır. Özel okullar ile devlet liseleri arasındaki en büyük fark; özel liselerde eğitimin ardından bitirme sınavına girebilmek mümkünken, devlet okullarında yabancı öğrenciler en fazla 11 ay boyunca misafir edilebileceğinden bu okullarda bitirme sınavına girmek bu noktada mümkün değildir.

Devlet okulları için A2 seviyesinde Almanca şartı

Almanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilerden devlet okulu seçenler için gereken şartlar arasında; A2 seviyesinde Almanca bilgisi, en az B1 seviyesinde İngilizce bilgisi ve 15-18 yaş arasında olmak gibi maddeler yer alır. Özel okullarda lise eğitimi almak isteyen öğrencilerde ise; A1 seviyesinde Almanca ve en az B2 seviyesinde İngilizce bilgisi aranırken, bu okullara 11-18 yaş aralığındaki gençler başvurabilir. Yukarıda da bahsedildiği üzere; devlet okullarına kabul edilen öğrenciler bu okullarda 2-11 ay arasında eğitim alabilirler ve aile yanı/ yurt şeklinde iki ayrı tipte konaklama olanağına sahip olurlar. Almanya’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler, genel olarak bu okullara yeni eğitim yılının başlamasına en az 6 ay kala başvurmalıdırlar.

Almanya’da lise eğitimi almak için bu ülkeye giden Türk öğrencilerin sayısı her geçen sene artmaktadır. Bunun nedenlerinin başında yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı eğitim olmakla birlikte, lise sonrası Almanya’daki üniversitelere hızla geçiş imkânı ve Almanya’da yaşayan yaklaşık iki milyonluk Türk nüfusu da önemli rol oynamaktadır.

Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri

Almanya’da lise okumak, eğitim alanında dünyanın diğer çok gelişmiş ülkelerine göre daha ekonomik fırsatlar sunmaktadır. Almanya’da lise okumak için gerekenlere ve Almanya lise eğitiminin nimetlerinden nasıl yararlanabileceğine, alanında uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt