İsviçre’de Lise Eğitimi

İsviçre’de Lise Eğitimi

Birçok farklı alanda ve anlamda Avrupa’nın ve hatta dünyanın tam merkezinde yer alan ve başkenti Bern olan İsviçre, 8 milyonluk nüfusu tarafından ülke genelinde konuşulan tam dört resmi dille (İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça) kozmopolit yapısını ortaya koymaktadır.

Kişi başına düşen gelirde dünya sıralamasının en üst sıralarında yer alan İsviçre, özellikle turizm, bankacılık, sigortacılık ve ticaret alanlarında en ileri düzeydedir. Almanya, Fransa, İtalya, Avusturya ve Liechtenstein ile çevrelenen ülkenin resmi adı, 26 kantondan oluşan federal bir cumhuriyet olması sebebiyle İsviçre Federasyonu’dur.

Birbirinden köklü ve saygın eğitim kurumları

İsviçre’de lise eğitiminin dünya çapında saygınlık görmesi yaklaşık 150 yıl öncesine kadar gitmektedir. İlk özel okulun 19. yy’da açıldığı İsviçre, o tarihten bu yana başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, çocuklarının uluslararası ve kaliteli bir eğitim görmelerini isteyen dünyanın dört yanından ailelerin ilk tercihlerinden biri olmaya devam etmektedir.

İsviçre ve kozmopolit yapısı

Geçtiğimiz yüzyılın başlarından itibaren açılan birçok eğitim kurumuyla İsviçre’de lise eğitiminin kalite çıtasının yükselmesi, sadece dünyanın birçok yerinden öğrencilerin bu eğitim olanaklarından yararlanmasıyla değil, aynı zamanda ülkenin de bugünkü kozmopolit yapıya ulaşmasına yardımcı oldu. İki yönlü etkileşimle birlikte, son yüzyılda İsviçre’de konuşulan resmi dil sayısı dörde çıkarken, bu aynı zamanda İsviçre’de eğitim almaya gelen öğrenciler için de yabancı dillerini geliştirme konusunda eşsiz fırsatlar doğurdu.

Bir yurtdışında lise eğitimi klişesi olsa da; İsviçre gibi kozmopolit ve çok kültürlü bir ülkede eğitim görmek, öğrenciler için hem akademik hem kişisel anlamda büyük yararlar getirmektedir. Daha küçük yaşlarda dünya görüşleri çeşitlenen, farklı kültürlerin farkına varan öğrenciler, bunların meyvesini hayat boyu yemeye ederler.

İsviçre okullarından alınan diplomalar tüm dünyada geçerli

Lise eğitimi konusunda son yıllarda kalite standartlarını teknolojik imkânlarla birlikte daha da yükselten İsviçre’de lise eğitiminin akademik avantajlarına gelecek olursak; en önemlisi, İsviçre’de bir liseden alınacak diplomanın, dünyanın tüm üniversitelerinde kabul gördüğüdür. İngilizce ve Fransızca başta olmak üzere, çeşitli eğitim dillerinin ulaşılabilir olduğu İsviçre’deki liselerden mezun olan öğrenciler en az bir yabancı dili ve aynı zamanda bir de yardımcı dili çok iyi düzeyde konuşur hale gelirler.

Otel ile öğrenci yurdunun birleşimi olan “okul yurtları” ile öğrencilerini misafir eden İsviçre’nin dünyaca üne sahip saygın yatılı liselerinde yine tüm dünya üzerinde geçerliliği olan,  IGCSE, Advanced Placement (AP), International Baccalaureate (IB), A-Levels, Swiss Federal Maturity, French Baccalaureate ve German Abitur gibi olanaklar öğrencilere sunulmaktadır. Yukarıda da belirtildiği üzere, bunlar öğrencinin tüm dünya üniversitelerine –bazı üniversitelerin zaman zaman ek özellikler araması dışında- kabulünde çok önemli rol oynar.

Mükemmellik ilkesi

Tam kapsamlı eğitim, disiplin, önyargısızlık, kişisel ve akademik gelişime yönelik odaklanma ile yoğurulan İsviçre’de eğitimin mükemmellik ilkesi, her aşamada kendini hissettirir. Merkezi olmayan eğitim sisteminde, öğrenciler İsviçre’deki dünyaca ünlü yatılı okullara daha anaokulu yaşlarında bile başlayabilir. Okulların büyük çoğunluğu iki dil olanağı sunar. İsviçre’de kantonal üniversiteler ve federal teknoloji enstitülerinin yanında, yerel enstitüler, dünya çapında business okulları ve turizm okulları da uluslararası eğitim görmek isteyen aileleri ve çocuklarını en iyi şekilde ağırlamaktadır.

Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri

Genel olarak İsviçre’de lise eğitimi ve faydaları, İsviçre’de lise okuma fiyatları, İsviçre’de lise okumak için gerekenler ve çok daha fazlası için Test Hizmetleri’ne başvurabilir, en güncel bilgileri alarak kariyerinizi uzman danışmanlarımız eşliğinde yönlendirebilirsiniz. İsviçre’de lise eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimizi ve çocuklarını  öğrenci değişim programı ile İsviçre’de lise okumaya göndermek isteyen tüm velilerimizi bekliyoruz.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt