Fransa’da Lise Eğitimi

Fransa’da Lise Eğitimi

Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik mottosu üzerine inşa edilen Fransa, başta Paris’teki Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Montmartre, Seine nehri, Versailles Sarayı olmak üzere, kültürel, tarihi ve doğal güzellikleriyle tüm dünyadan birçok insanın görmek ya da yaşamak için hayaller kurduğu bir ülkedir. Belçika, Almanya, Lüksemburg, İsviçre, İtalya ve İspanya ile sınır komşusu olan Fransa, Türkiye’ye coğrafi olarak yakınlığı sebebiyle öğrencilerimizin eğitimleri açısından çeşitli ekstra avantajlar sunmaktadır. Yüzde 10’u bulan yüksek yabancı öğrenci oranıyla Fransa, farklı kültürlerden bir araya gelen gençlere ev sahipliği yaparken, birçok disiplin için bir eğitim cenneti olma özelliğini taşımaktadır.

Yanına “eğitim” kelimesi geldiğinde tarihsel süreçte en çok yenilik sunan ülkelerden biri şüphesiz ki Fransa’dır. Tüm dünya üzerinde 300 milyon kişi tarafından konuşulmasının yanında, en çok öğrenilen dillerden biri olma özelliğini de koruyan Fransızca ise edebiyat, felsefe, sanat, hukuk başta olmak üzere birçok alanda yüzyıllardır lokomotif rolü üstlenmektedir.

Fransa eğitim sisteminde okullar üçe ayrılır
Ülkemizde de etkisini hissettiren çok güçlü bir eğitim geleneği olan Fransa eğitim sisteminde okullar; ilkokul, ortaokul ve lise olarak üçe ayrılır. 11-15 yaş arasında devam edilen ortaokulda herkesin takip ettiği tek bir müfredat bulunurken, Fransa lise eğitim sisteminde 10. sınıfın ardından alan seçilir. Fransızca, matematik, tarih ve coğrafya ortak dersler olmak üzere, Fransa’da lise eğitimi çerçevesinde sunulan alanlar; Edebiyat ve Dil Bölümü (L), Ekonomik ve Sosyal Bilimler Bölümü (ES) ve Fen Bölümü (S) olarak belirlenmiştir.

İngiltere ve ABD’ye göre daha ekonomik okullar
Fransa’da eğitim sistemini ve lise eğitimini biraz daha detaylandırmak gerekirse; ülkede ilkokul ve ortaokulu kapsayan 6-16 yaş arası eğitim zorunludur. Beş senelik ilkokulun ve alınan temel eğitimin ardından, ortaokulla birlikte öğrenciler uzmanlık alanlarına yönlendirilmeye başlarlar. Fransa’da lise eğitimi veren eğitim kurumları; ‘Lycée Général ya da ‘Lycée Classique’ ve ‘Lycée Technique’ olmak üzere ikiye ayrılır. İngiltere, ABD gibi diğer ülkelere göre özel liselerin daha ekonomik olduğu Fransa’da özellikle özel okulların kalite standartları her geçen gün yükselmekte ve Fransa’nın en iyi liseleri sıralamalarında bu özel okullar devlet okullarını geçerek ilk sıralara yerleşmektedir.

Dünyanın en güzel dillerinden birini öğrenme fırsatı
Öğrenciler, Fransa’da katıldıkları Lise Değişim Programlarına isterlerse bir seneden uzun süreyle katılabilmekle birlikte, bir yıllık yurtdışı eğitim tecrübesiyle bile başta çok iyi düzeyde Fransızca konuşmak olmak üzere; Fransız kültürünü tanıma, dünyanın dört bir yanından öğrencilerle kaynaşarak o kültürler hakkında bilgi sahibi olma gibi değişim programlarının olmazsa olmazlarından yararlanma fırsatına erişirler.

Fransa’da lise eğitimi almak için bu ülkede bir okula devam eden öğrencilerimiz aynı zamanda son sınıfı Fransa’da okuyup gerekli koşulları yerine getirmek suretiyle o liseden diploma sahibi de olabilirler ki, bu, öğrencilerin üniversitelere kabullerinde doğal olarak büyük önem taşır.

Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri
Genel olarak Fransa’da lise eğitimi ve faydaları, Fransa’da lise okuma fiyatları, Fransa’da lise okumak için gerekenler ve çok daha fazlası için Test Hizmetleri’ne başvurabilir, en güncel bilgileri alarak kariyerinizi uzman danışmanlarımız eşliğinde yönlendirebilirsiniz. Fransa’da lise eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimizi ve çocuklarını öğrenci değişim programı ile Fransa’da lise okumaya göndermek isteyen tüm velilerimizi bekliyoruz.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt