Japonya’da Lise Eğitimi

Japonya’da Lise Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ardından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumunda yer alan, aynı zamanda birçok kriterin yardımıyla ortaya çıkarılan “en gelişmiş ülkeler” sıralamasında 12. basamakta yer bulan Japonya, ağır yara aldığı 2. Dünya Savaşı’nın ardından başlattığı sanayi atılımıyla bugünkü yerini fazlasıyla hak etmektedir.

Parola: Barışçı ve demokratik bir milletin kendine güvenen bireylerini yetiştirmek

Özellikle de endüstriyel ve elektronik sektörlerinde dünyanın ilk akla gelen birkaç ülkesinden biri haline gelen Japonya’nın devasa ekonomisi, otomotiv, motorlu araçlar, yüksek teknoloji ürünler, yarı iletkenler, demir çelik, gemi, tekstil, işlenmiş gıdalar, robot teknolojileri ve kimyasal ürünler tarafından desteklenmektedir. Japonya’da bugünkü eğitim sisteminin temel yapısı 1947’de, ülke büyük bir savaşın yaralarını henüz sararken atılmış, sistemin temel amacı ise “barışçı ve demokratik bir milletin kendine güvenen bireylerini yetiştirmek” olarak belirlenmiştir.

Eğitime özel sektör desteği

Bu büyük atılımdan ve Japonya’nın global ölçekte halihazırdaki yerinden de anlaşılabileceği üzere, Japonya çok etkin bir eğitim sistemine sahiptir. Eğitime dair bütün öğeler arasında işbirliği tahsis eden Japonya eğitim sisteminin en önemli özelliklerinden biri de eğitime özel sektör desteğinin alınmasıdır.

Kişi başına yılda 25 kitaplık inanılmaz bir ortalama tutturan Japonya’nın kalkınmasına en büyük paya sahip eğitim, sanayi ve toplum ile uyumlu bir halde ilerler ve bu üçlü birbirinden beslenir. Okullar arasında rekabet düzenlenen çeşitli yarışmalarla yaşatılırken, öğrencilerin hep daha iyi olmayı seçmesi hedeflenir.

Zorunlu eğitim 9 yıl

Eğitim-öğretim yılının Nisan ayında başladığı ve üç dönemden oluştuğu Japonya’da; devlet desteğindeki Ulusal Okullar, yerel yönetimlerce yürütülen Kamu Okulları ve Özel Okullar olmak üzere üç türlü okul bulunmaktadır ki, ilk iki gruptaki okullar ücretsizdir. Japonya’da zorunlu eğitim, ilk ve ortaokulu kapsamak üzere toplam 9 yıldır.

Japonya’da liseler eğitimlerine tam gün devam ediyorlarsa 3 sene, yarım gün devam ediyorlarsa minimum 4 sene sürer. Ülkede ilköğretimden lise eğitimine geçiş sınavla gerçekleştirilirken, sınav soruları Japonca, İngilizce ve matematikten oluşur. Normal eğitim veren liseler, teknik okullar ve meslek liselerinin başı çektiği Japonya’da lise eğitimine geçiş sürecinde okulların bir başka dikkat ettiği husus ise öğrencilerin ortaokul başarılarıdır.

Türk öğrencilerin Japonya’ya ilgisi artıyor

Türkiye’den öğrencilerin Japonya’da okul okumaya ilgisi her geçen sene büyümektedir. Bunun da nedenleri arasında önemli bir payı iki ülke halkları arasında süregelen sağlam bağlar üstlenirken, elbette ki Japonya’nın bir süper güç olması ve vaat ettikleri yadsınamaz. Güçlü eğitim geleneği ve tüm bu gücünün bir anlamda sırrı olan ve yüzyıllardır önemini hep koruyan eğitim geleneği, tüm dünyadan uluslararası öğrencileri bu muhteşem ülkeye ve ilgi çekici kültürlerine çekmektedir.

Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri

Japonya’da lise okuma fiyatları ve yine Japonya’da lise okumak için gerekenler, Japonya öğrenci değişim programı ile lise eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimize ve velilerimize Test Hizmetleri’nin uzman danışmanları tarafından sunulmaktadır.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt