İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitimi

Birleşik Krallık’ın yoğun nüfuslu ülkesi olan İngiltere, uluslararası öğrencilere yalnızca ülkenin köklü ve prestijli eğitim kurumlarında değil, her köşesinde sanat, estetik, mimari, yiyecek-içecek kültürü eğitimi veren sokakları ve tarihi ile adeta bir açık hava eğitim kurumu olma niteliğini taşır. Özellikle başkent Londra, sayısız müze, sanat merkezi ve eğitim kurumuna ev sahipliği yapar. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyan ve yaklaşık 300 farklı dilin konuşulduğu Londra’nın sakinlerinin %25’i İngiltere dışında doğmuştur.


İngilizce’yi ana vatanında öğrenme şansı

Yüzyıllardır gelişerek kökleşen, yüksek bir tanınmışlık seviyesine sahip bir eğitim sistemine, yani İngiltere lise eğitim sistemine dâhil olan öğrenciler, öncelikle tüm dünyada tartışmasız bir geçerliliği olan İngilizce seviyelerini ana vatanında ilerletme şansına erişirler.

Temel ilkesi öğrenci üzerinde bütünsel bir eğitim yöntemi benimsemek olan liselerden birinde okumak, öğrencilerin potansiyellerini geliştirmelerini sağlarken, kendi düşüncelerini yaratabilme ve fikir oluşturma yeteneği kazanmalarına fırsat tanır.


Öğrencilerin %95’i devlet okullarında okuyor

Lise eğitimi çağındaki öğrencilerin %95’inin devlet okullarına devam ettiği İngiltere’de gerek devlet liseleri gerekse de özel liseler, yaratıcılığı ön planda tutan lise müfredatlarından ötürü, özellikle bu nitelikte meslekler seçen öğrenciler için büyük önem taşırlar. Aynı zamanda, akademik eğitimin yanı sıra fiziksel gelişime de önem veren İngiliz liseleri, çeşitli spor aktivitelerini de öğrencilerine sunar.


GSCE, IB, GCE, IGCSE gibi farklı sertifikalar

İngiltere’de eğitim sistemi; Eylül-Aralık, Aralık-Nisan ve Nisan-Temmuz olmak üzere üç dönemden oluşur. Bu dönemlerden birinde lise eğitimine başlayabilmek için bir önceki dönemin sonuna kadar başvuru yapmış olmak gerekir. En az 5 seçmeli dersi tamamlayarak eğitimlerini bitiren öğrenciler bağlı oldukları eğitim birliklerine göre; GSCE(General Certificate of Secondary Education), IB(Uluslararası Bakalorya), GCE(Advanced Level), IGCSE(International General Certificate of Education) gibi sertifikalara sahip olurlar. Bu sertifikalar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Test Hizmetleri’nin uzman danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz, doğal olarak büyük çoğunlukla yatılı okullarda eğitim hayatlarına devam ederler. Lise eğitiminin ardından İngiltere üniversitelerinde eğitime devam etmek ya da bir akademik yıl boyunca İngiltere’de okuyarak Türkiye’ye dönmek olasıdır.


Daha fazla bilgi için adresiniz Test Hizmetleri

Yukarıda da belirtildiği üzere; İngiltere’de lise okuma fiyatları ve yine İngiltere’de lise okumak için gerekenler, İngiltere öğrenci değişim programı ile lise eğitimi almak isteyen tüm öğrencilerimize ve velilerimize Test Hizmetleri’nin uzman danışmanları tarafından sunulmaktadır.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

Hayalindeki Liseye Hemen Başvur


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt