Yurtdışı Liseleri Giriş Sınavı

Yurtdışı Liseleri Giriş Sınavı® öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır.

SINAV TANIMI VE İÇERİĞİ

Yurtdışı Liseleri Giriş Sınavı ® öğrencilerin kültürlerarası değişim programlarına başvurabilmek için attıkları ilk adımdır. Kültürlerarası Değişim Programları, ortaöğretim ve lise düzeyindeki öğrencilerin bir ay, bir dönem ya da bir akademik yıl boyunca yurtdışında eğitim almalarını sağlayan programlardır.
Yurtdışı Liseleri Giriş Sınavı ® sınavı Test Hizmetleri bünyesinde düzenlenmekte ve her yıl yüzlerce öğrencinin bu programdan yararlanmasına aracılık etmektedir. 8. sınıftan itibaren 12. sınıf dahil tüm ortaöğretim öğrencilerinin katılabildiği bu sınav listening (dinleme) ve reading (okuma) kısımlarından oluşmaktadır. Öğrencilerin dinlediğini, okuduğunu anlama ve kelime bilgisi konusunda kendilerini geliştirmeleri, sınavda başarılı olmalarını garantileyecektir.

  • Sınav 50 Listening Comprehension ve 50 Reading Comprehension olmak üzere toplam 100 sorudan oluşmaktadır.
  • Sınav süresi 60 dakikadır.
  • Sınav ağırlıklı ortalama 64 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

SINAV SIRASINDA

  • Yanınızda kimlik (nüfus cüzdanı ya da pasaport), kurşun kalem ve silgi bulunmalıdır.
  • Kimlik bilgileriniz arasında T.C. kimlik numaranızın bulunduğundan emin olmalısınız.
  • Sınav ücretini ödediğinizi belgeleyen dekont yanınızda bulunmalıdır.

SINAV SONRASI

Yurtdışı Liseleri Giriş Sınavı  ® sınavı ile dinlediğini ve okuduğunu anlama becerisini ölçtükten sonra öğrenciler İngilizce mülakata alınmakta ve hem programa katılma istekleri hem de kendilerini ifade güçleri ölçülmektedir. Sürecin devamında akademik, kişisel ve sosyal değerlendirmeler uzman danışmalar tarafından yapılmaktadır. Tüm adımların olumlu tamamlanmasının ardından öğrencinin uluslararası eğitim programlarına kabul süreci başlamaktadır.

Süre

60 dk.

Dil:

İngilizce

Kimler Katılabilir?

8.-12. sınıf arası tüm öğrenciler

Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt