SAT | Scholastic Aptitude Test

SAT ™ – Scholastic Aptitude Test, özellikle Amerika ve Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen Amerikalı ve yabancı öğrencilerin Sayısal, Sözel ve Yazma becerilerini ölçümleyen ve College Board tarafından yürütülen bir başvuru sınavıdır

SAT – Scholastic Aptitude Test, özellikle Amerika ve Kanada’da lisans eğitimi almak isteyen Amerikalı ve yabancı öğrencilerin Sayısal, Sözel ve Yazma becerilerini ölçümleyen ve College Board tarafından yürütülen bir başvuru sınavıdır.

Ek olarak özel başvuru alanlarının bulunduğu bölümlerde de (Tarih, Edebiyat, Fen Bilimleri, Yabancı Diller vb. gibi) ölçümleme yapma olanağı tanıyan SAT, öğrencinin ekstra bilgi ve deneyim istenen bir bölüme girmek istediği durumlarda uygulanır. 2016 yılı itibari ile yürürlüğe giren yeni sınav formatına göre;

İki türde SAT uygulaması yapılmaktadır:

SAT: Klasik SAT sınavı olarak geçer ve öğrencilerin Sayısal, Sözel ve Yazma alanlarındaki becerilerini ölçümler. Soru içeriği klasik lise eğitimi esnasında edinilen bilgilerden oluşur. Sınav toplamda 3 saat 45 dakika sürer. Genellikle öğrenciler 11. sınıftan itibaren SAT’ye hazırlanmaya başlarlar ve 12. sınıfta sınava giriş yaparlar. Klasik SAT sınavı mantık ve soyut düşünme yetisini ölçümlemez, klasik lise müfredatına uygun bir sınav uygulanır.

Konu Testi: Konu testleri yaklaşık olarak 1 saat sürer. Öğrencilerin spesifik bir konu çerçevesinde bilgilerini ve deneyimlerini sunmalarının beklendiği konu testleri İngilizce, Tarih, Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Diller alanlarında olabilir. Bazı kurumlar öğrencinin SAT sınavıyla birlikte bu testi de almalarını isteyebilirler. Bu yüzden öğrenciler okulların başvuru koşullarını iyi incelemeli, okula göre sınava başvuru yapma konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Süre

3 saat 45 dk.

Dil:

İngilizce

Kimler Katılabilir?

Lise mezunu herkes.

Sıkça Sorulan Sorular

SAT Sınavının İçeriği Nedir?

Matematik bölümü 80 dakika sürer. 37 soruda hesap makinesi kullanılabilir, 20 soruda izin verilmez. Puan aralığı 200-800 arasındadır.

Ek olarak özel başvuru alanlarının bulunduğu bölümlerde de (Tarih, Edebiyat, Fen Bilimleri, Yabancı Diller vb. gibi) ölçümleme yapma olanağı tanıyan SAT, öğrencinin ekstra bilgi ve deneyim istenen bir bölüme girmek istediği durumlarda uygulanır. 2016 yılı itibari ile yürürlüğe giren yeni sınav formatına göre;

Deneme yazısı opsiyoneldir. Toplamda 50 dakika sürer ve sınavda puanlanmaz.

SAT Sınavına Kimler Katılabilir?

Lise eğitimini tamamlamış,

Kanada veya Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen,

Özellikle belirli bir bilim alanında (Tarih, Edebiyat, Fen Bilimleri, Yabancı Diller vb. gibi) eğitim almak isteyen kişiler sınava katılabilir.

SAT Sınavı Ne Zaman Yapılır, Nasıl Başvurulur?
  • 8. sınıf veya lise öğrencisi olmak
  • Temel seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak
  • Değişim programlarına katılmayı istemek
KUDEP Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

SAT sınavları yılın belli dönemlerinde yapılır. Başvurular, testhizmetleri.com adresinden yapılmaktadır.

SAT Sınavında Başarılı Olmak için Neler Yapmalı?

SAT sınavında başarılı olmak için önerilerimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz:

SAT sınavında yüksek bir not almak istiyorsanız iyi bir okuyucu olmanız ve iyi bir kelime haznesine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Başvuracağınız üniversite/ler sizlerden kendinizi en iyi şekilde ifade etmenizi bekleyecektir. Bu nedenle yazma ve düşüncelerinizi cümleye dökebilme becerilerinizi pratik yaparak geliştirmeniz gerekir.

SAT örnek çalışma kitaplarına sahip olup soru tarzlarını öğrenin ve onlar üzerinde çalışın.

College Board’un sitesini takip edip değişiklikleri kontrol edin.

Daha önce sınava girmiş kişilerle iletişime geçip deneyimlerinden faydalanmak da iyi bir yöntemdir.

Zaman yönetimi stratejisi geliştirmeyi öğrenmeniz, sorulara belirlenen süreden fazla zaman ayırmamanızı, sınavı süresinde ve stressiz bir şekilde tamamlamanızı sağlayacaktır.

Tek başına yüksek SAT puanının yeterli olmadığını ve diploma puanınızın SAT sınavı ile desteklenmesi gerektiğini de hatırlatalım.

Sınav Sonuçları Ne Zaman ve Nereden Açıklanır?

Sınavları sonuçları yaklaşık olarak sınavdan 4-5 hafta sonra açıklanır. Sonuçları online veya testhizmetleri.com adresinden iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.

SAT Sınavı Örnek Sorular

SAT QUANTITATIVE

Q… Divya and two of her friends planned to spend $120 each on gas for their road trip. Then, another friend decided to join them. If all friends re-divided the cost of gas equally among them, how much did each friend spend?

(A)$80
(B) $90
(C) $100
(D) $110
(E) $120

ISEE VERBAL

Q… COHERENT

logical
(B) understated
(C) overheard
(D) audible
(E) persistent

SAT READING

Q… It can be inferred from the passage that

(A) some of the works created or edited in the Great Library survive to the present day
(B) the Great Library was most likely founded by Ptolemy I
(C) the Great Library was mainly funded by the sale of books ”
(D) the scribes that lived in the Great Library were not allowed outside of Alexandria
(E) most of Greece’s famous myths were originally created at the Great Library

Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt