SSAT (Secondary School Admission Test) SINAV SORULARI

SSAT (Secondary School Admission Test) SINAV SORULARI

SSAT (Ortaokul ve Lise Giriş Sınavı) olarak bilinen ve 5. ve 11. sınıflarda okuyan öğrencilerin yeterliliğini ölçen çoktan seçmeli bu sınav, öğrencilerin yaş ve eğitimlerine göre derecelendirilerek yapılır. Yurtdışında okumak isteyen ortaokul ve lise öğrencileri, klasik sınav anlayışındaki gibi birçok alanda teste tabii tutulur. SSAT sınav soruları da bu alanlardaki yetkinliği ölçümler.

Test Hizmetleri olarak sınav konusundaki birikimimizi SSAT sürecine girmiş öğrencilerle birleştirip başarıya giden yolu kesinleştiriyoruz. Böylece sınav öncesindeki netleşmemiş soruları aydınlatıp, doğru bir sınav süreci yürütüyoruz. Test Hizmetleri sınav güvenliği ve geniş yelpazedeki sınav tecrübesini öğrencilerin yurtdışı hedeflerinde yönlendiren güçlü bir ekip olarak çalışıyor.

Gerçek sınavla aynı süre içerisinde tamamlanan ve çoktan seçmeli olara hazırlanan SSAT Deneme Sınavı soruları, kompozisyon, matematik I, matematik II, okuma-anlama ve kelime bilgisi bölümlerinden oluşur.

Sınav, “Elemantary 3 ve 4. Sınıflar; Middle 5 ve 7. Sınıflar; Upper 8 ve 11. Sınıflar” olarak zorluk derecelerine göre ayrılır. SSAT sınav soruları, kompozisyon, matematik 1, okuma-anlama, kelime ve matematik 2 şeklinde bölümlerden oluşur.

SSAT sınavının bir başarı sınavı olmadığını, soruların da öğrencinin sözel, sayısal ve okuma konusundaki becerisini anlamak üzere hazırlandığını belirtmemiz gerekiyor.  Sınavın sayısal alandaki soruları matematik ve geometri yeteneğini test eder. Toplamda 1 saatte 25 soruyu içerir. Okuma sınavı okuduğunu anlama becerisi için hazırlanmış 40 adet sorudan oluşur. Okuma sınavının süresi 40 dakikadır. 30 dakikalık sözel bölümde de kelimeler arasındaki benzerlik ve eş anlamlılık üzerinde ilişki kurması beklenen öğrenci, yazma sınavında ise tamamen sınıf derecesine göre görülen bir görsel üzerine yazı yazmasını bekler. Öğrencilerin sınıf durumuna göre bu görsel artmakta; yazacağı konuyla ilgili beklenti değişmektedir.

SSAT sınav sorularının içeriğine bakıldığında, soruların tamamen beceri ve kavrama üzerine olduğunu fark etmek mümkün. Bunu okulda matematik sınavlarından yüksek not almak gibi düşünmemek önemli. Onun yerine yurtdışında seçilen okulla görüşüp, okulun SSAT sınavını geçerli görüp görmediğini, ardından öğrenciden nasıl bir yetkinlik beklediğini tespit ederek; SSAT sınav soruları ile ilgili uzman kişilerle işbirliği halinde bir çalışma sürecine girilmesinde fayda var.

Bizimle iletişime geçin, aklınıza takılan veya öğrenmek istediğiniz herhangi bir soru ya da istek için bize mesajınızı bırakın. Biz de en kısa zamanda mesajınızı değerlendirip size geri dönüş yapalım.

SSAT Sınavı Başvuru Formu


    Uluslararası sınavlarda başarıya bir adım daha yaklaşın! Online Kayıt